poniedziałek, 27 lutego 2012

Śledzik w jogurtowej kąpieli.

Pomysł na taką jogurtową kąpiel przyszedł mi do głowy po zjedzeniu bardzo dobrych śledzi pewnej znanej firmy. A że opakowanie małe i drogie a ludzi do jedzenia trzech- to trzeba było coś wymyślić.
Moje śledzie to tylko i wyłącznie marynowane bo inne nie są dla mnie zjadliwe ale solone pewnie też by dobrze smakowały.

Potrzebujemy:

3 płaty śledzi marynowanych
1 jogurt bałkański
3 łyżki majonezu
pieprz biały
pół łyżeczki octu winnego
pół łyżeczki cukru
3 średnie ogórki konserwowe
pół cebuli

Ogórki i cebulę kroimy w kostkę, śledzie w większe kawałki. W naczyniu układamy na dnie trochę pokrojonych warzyw, śledzie, pokrojone warzywa, śledzie, itd.
U mnie wyglądało to tak, że jeden płat śledziowy to jedna warstwa, wyłożone w średniej wielkości salaterce.
Przygotowujemy sos: jogurt mieszamy z majonezem, doprawiamy pieprzem, octem winnym i cukrem. Wszystko dokładnie mieszamy z i tak przygotowanym sosem zalewamy śledzie, przykrywamy pokrywką lub folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Moje w lodówce spędziły noc. Ponieważ sos dokładnie nie przejdzie przez wszystkie warstwy to rano wszystko wymieszałam. Podajemy z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach...albo następnego dnia jak wam jeszcze zostaną  ułożone na kanapce.
Oczywiście ilość śledzi, przypraw i warzyw zależy od Was...



niedziela, 26 lutego 2012

Półkruche rurki z marmoladą.

Na tego typu półkruche ciasto przepis widziałam już na kilku blogach, ale ja znalazłam go w książce kucharskiej "Kuchnia Polska" z 1958 roku. Książka ta zawiera mnóstwo przepisów typu: potrawy z koniny, budyń z szynki,makaron fabryczny, cietrzew duszony i wiele wiele innych, również i takich jak ten właśnie- łatwy i prosty.
Ciasto to robi się szybko i łatwo i ciastka niestety jeszcze szybciej znikają.
W przepisie podane jest masło ale mi o wiele lepiej smakuje z Kasią.

Potrzebujemy:

25 dag mąki
25 dag twarogu półtłustego
25 dag masła lub Kasi
1 jajko
marmolada
ewentualnie cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Twaróg mielimy lub przeciskamy przez praskę. Mąkę przesiewamy na stolnicę, siekamy z masłem, dodajemy twaróg, jajko i zagniatamy ciasto.
Wyrobione ciasto wałkujemy na grubość około 0,5 cm, kroimy na kwadraty około 7 cm. Na jeden bok układamy marmoladę, rolujemy kwadracik i kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy około 20 min. Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem- moje jednak nie doczekały się cukru....







niedziela, 19 lutego 2012

Kremowa zupa ziemniaczano-warzywna.

Bardzo lubię zupy  a w szczególności przecierane. Za to moi panowie niekoniecznie....
Ich największą zaletą jest to że robi się je bardzo szybko i nie potrzebują dużo składników.
Zupa jest bezmięsna więc jako alternatywę proponuję kabanosiki.
Przepis na podstawie tej zupki.


Potrzebujemy:

1 kg ziemniaków
1 litr wody lub wywaru
1 duża marchewka
korzeń pietruszki
kawałek selera
kawałek pora
1 cebula
4 ząbki czosnku
250 ml mleka
200 ml śmietanki kremówki
150 g tartego sera
2 żółtka
pęczek natki pietruszki
grzanki
75 g masła
sól, biały pieprz, trochę majeranku

Przygotowanie:

Wszystkie warzywa myjemy, obieramy i kroimy na kawałki. Do garnka wlewamy litr wody, dodajemy pokrojone warzywa i gotujemy wszystko pod przykryciem około 20 min. Po zagotowaniu wszystko miksujemy.
Mleko i połowę śmietanki podgrzewamy na małym ogniu, dodajemy potarty ser i podgrzewamy do momentu rozpuszczenia sera. Masę wlewamy do zmiksowanych warzyw i  przyprawiamy. Żółtka mieszamy z pozostałą śmietanką i wlewamy do zupki, nadal podgrzewamy ale nie gotujemy.
Zupę podajemy z grzankami, posypaną pokrojoną pietruszką.



sobota, 18 lutego 2012

Kukurydziane kruszynki.

Jeżeli macie nadmiar płatków kukurydzianych albo znudziły się wam płatki w mleku to polecam coś słodkiego....

Potrzebujemy:

12,5 dag masła
pół szklanki cukru
2 łyżki miodu
2 łyżki kakao
dowolne bakalie
25 dag płatków kukurydzianych (dałam mniej)

Przygotowanie:

Masło rozpuszczamy w rondelku, dodajemy cukier, kakao i miód. Wszystko łączymy żeby nam się dobrze rozpuściło. Dodajemy bakalie, na koniec płatki kukurydziane i wszystko razem mieszamy.
Płatków nie powinno być za dużo, żeby zbytnio się nie kruszyło po zastygnięciu ale też nie za mało, żeby się wszystko dobrze połączyło.
Przygotowaną masę wkładamy do przygotowanej foremki wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do zastygnięcia. Przed podaniem masę dzielimy na kawałki.



Oponki w roli donatów...


Tłusty czwartek już za nami, na blogach królują już inne przepisy, a ja dopiero dzisiaj zamieszczam moje oponki-jak to zwykle u mnie-po czasie.
Tak właściwie robiłam je pierwszy raz i nie spodziewałam się, że tak fajnie wyjdą. Na tłusty czwartek w zamiarze miałam zrobienie donatów ale jakoś nie wyszło. Nasze rodzime oponki jak najbardziej sprawdziły się w tej roli. Przepis prosty i szybki do wykonania.

przepis od Asi z blogu Śladami Słodkiej Babeczki


Potrzebujemy:

pół kilo twarogu półtłustego
pół kilo mąki
3 żółtka
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
4 łyżki cukru pudru
szczypta soli
pół szklanki kwaśnej śmietany

kolorowa posypka
trochę ciepłego mleka
cukier puder.

Przygotowanie:

Twaróg mielimy. Mąkę przesiewamy i wyrabiamy z pozostałymi składnikami miękkie ale zwarte ciasto.
Na stolnicy posypanej mąką wałkujemy ciasto na grubość około 0,5-1 cm. Szklanką wykrawamy krążki a małym kieliszkiem środki. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu na złoto, z obu stron. Usmażone oponki odkładany na tacę wyłożoną papierowymi ręcznikami aby odsączył nam się nadmiar tłuszczu.
Przestudzone oponki dekorujemy gęstym lukrem z cukru pudru i odrobiny ciepłego mleka. Posypujemy posypką. Możemy też tylko użyć cukru pudru do posypania oponek.


A to oponkowe "dziurki", też dobre...


poniedziałek, 6 lutego 2012

Kaszka manna.


Dzisiaj kaszka na mleku. Ulubione danie z dzieciństwa mojego i mojego Syna. Może być traktowane jako podwieczorek, kolację lub dla niejadków jako danie obiadowe.
Kaszka dzięki ubitej pianie z białek jest bardzo puszysta. Dodajemy jeszcze ulubione owoce- najlepsze są oczywiście jagody ale dzisiaj są wiśnie bo do piwnicy jakoś za daleko było....


Potrzebujemy:
1 litr mleka
8 łyżek kaszy mannej
4 jajka
opakowanie cukru waniliowego
ulubione owoce

Przygotowanie:

Podgrzewamy mleko. Do podgrzanego mleka wsypujemy kaszkę i cukier waniliowy. W trakcie gotowania co jakiś czas mieszamy mleko żeby nam się kluski nie porobiły z kaszy.
Ubijamy pianę z białek. Jak już nam się mleko zagotuje to wyłączamy gaz i wlewamy żółtka i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy całość. Ugotowaną kaszkę przekładamy do miseczek i dekorujemy owocami. Możemy dodać cukier do smaku....





niedziela, 5 lutego 2012

Jagodzianki czyli....

....trochę lata zimą.
Ostatnio w zamrażalniku znalazłam zapodziany woreczek z jagodami. W zeszłym roku jakoś nie miałam czasu żeby zrobić jagodzianki więc nadszedł czas na nie teraz....
Przepis pochodzi od Liski

Potrzebujemy:

320 g mąki
6 g drożdży świeżych
100 ml mleka
60 g cukru
60 g rozpuszczonego i przestudzonego masła
2 jajka
skórka otarta z jednej cytryny
bułka tarta
rozmrożone jagody, wymieszane do smaku z cukrem


Przygotowanie:

Drożdże rozkruszamy w części mleka i 1 łyżeczką cukru. Odstawić na 5 minut do wyrośnięcia.
Mąkę przesiać, zrobić w niej wgłębienie i dodać wyrośnięte drożdże i pozostałe składniki. Mleko dodajemy stopniowo. Wyrabiamy około 10 min.  żeby ciasto było miękkie i elastyczne. Pozostawiamy do wyrośnięcia na około 2-2,5 godziny.

Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat, delikatnie dociskamy aby je odgazować i dzielimy na 9 części.
Każdą część rozpłaszczamy, posypujemy bułką tartą i kładziemy około łyżki jagód. Formujemy bułeczki, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy jeszcze raz do wyrośnięcia na około godzinę.
Bułeczki smarujemy rozmąconym jajkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st.i piec około 30 min.